Tango Böyle Bir Şey! – şehrin lüks salonlarına dalın

Tango Böyle Bir Şey!
Yeşim Narter

Tango Böyle Bir Şey!

Tango neden bütün dansların içinde özel bir yere sahiptir?
Yoksul mahallelerden çıkıp kentin lüks salonlarına dalabildiği için mi? Bedenleri buluşturup, acıyı ve sevinci aynı ateşte eritebildiği için mi? Tango cinsellik midir, yoksa güven duygusu mu? İlgi görmek, etrafındaki kişilerle iletişimde bulunmak mı?

Ahşap bir zemin üzerinde tesadüfen yürürken, birkaç küçük tango adımı atma dürtüsü nereden gelir? Gardrobunuzda baskın renk olan “tango siyahı” sayesinde kendi potansiyelinizi ortaya çıkarmanın, kendinizi gerçekleştirmenin mutluluğu mudur bu? En yorgun, uykusuz ve bitkin halinizde bile beyninizin içinde tango yapabilmenin hafifliği mi?

Bir tango süresince yaşadığınız “kaybolma ve bulunma” duygusu sayesinde artık hep tangoyla varolacağınızı bilirsiniz. Elinizdeki kitapta Yeşim Narter bu duygunun dünyasını anlatır.

Yılların deneyiminden beslenen Yeşim Narter, okurları Arjantin’den alıp Türkiye’deki tangoya kadar geniş bir alanda, ağır ve ritmik adımlarla dolaştırıyor. Tangonun bir dans ve müzik türü olmanın ötesinde, birbirimizle ve dünyayla iletişim kurmanın sanatsal bir yolu olduğunu gösteriyor. İnsanı mutlu hissettiren iki temel öğeyi, “ritim” ile “dokunuş”un mükemmel birliğini dile getiriyor.
Tango, yalnızca bir dans değil fiziksel, duygusal ve ruhsal varlığımızın bütün ihtiyaçlarını karşılayabilen bir varoluş biçimidir. Kendini tanımanın ve ifade etmenin en güzel yolu.

Tangonun kökeni hakkında üretilmiş pek çok iddiadan birini de Arjantinli yazar Borges dile getirir:
Bilgi kaynaklarımın tümünün hemfikir olduğu gerçek şudur ki; tango genelevlerde doğmuştur. Dansının şehvet ve cinsellik taşıyan hareketleri, sözlerinin içerdiği müstehcen imalar, mahallelinin ayartıcı ve baştan çıkarıcı bulduğu bu müzik ve danstan kızlarını uzak tutmaları, öğrenme / öğretme, pratik ya da gösteriş amacıyla sokak aralarında erkek erkeğe yapılan figürler, bütün bunlar da tangonun nerede doğduğuna dair birer gösterge niteliği taşıyor.

Nereden Alınır

Amazon Türkiye’den edinilebilir

DUBAI – Akordeonun son suşları odaya parfüm gibi yayıldı. Arka planda, akşam namaz çağrısı yakındaki bir camiden yankılandı. Joyce Baz Dubai’de yeni bir tango dersini daha bitirmişti.

“Bale gibi, tango da belirli bir tekniğe sahip bir disiplindir, ama o zaman o şehvetli unsur ve onunla birlikte gelen yüz ifadeleri var,” dedi iki yıl tango derslerinden sonra giyilen ve yıpranmış stilettolardaki tokaları geri alarak. “O kısım üzerinde çalışıyorum. İlk dersimden sonra sadece bağlandım. ”

26 yaşındaki ve Lübnanlı Bayan Baz tek kişi değil. Son iki yılda, tango dansı Ortadoğu’da Suriye’den Türkiye’ye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne kadar popüler hale geldi. Birçok bölge ülkesi kendi tango festivallerini düzenledi ve atölye çalışmaları için Arjantin’den maestrolara ev sahipliği yaptı. Milonga veya tango dans partileri, ana şehirlerde haftanın neredeyse her gecesi restoranlarda ve otellerde yer alır. Başlangıçta 1890’larda Arjantin limanlarındaki denizciler tarafından popüler hale getirilen Latin dansı, dünyanın nispeten muhafazakar bir köşesinde özel bir takip buldu.

New York Times – in English

EV – Tango Böyle Bir Şey!